Güzellik hem başa hem keseye bela oldu

Dolar kurunun hızlıca yükselmesi, ithal ürünlerde çok yüksek zamlara yol açıyor. Doların her geçen gün durdurulamayan yükselişiyle beraber kozmetik ürünlerin fiyatı da son 2 yılda çok büyük bir artış gösterdi.

Kozmetik fiyatları alınan markalara göre büyük değişiklikler gösterebiliyor. Bütçeye göre 1000 TL’ye de far alınıyor, 130 TL’ye de. Ancak 2016 yılından bu yana uygun fiyatlı ürünlere baktığımızda artık onların da uygun fiyat kategorisinden çıktığını görüyoruz.

3

2016 yılında 65 TL’ye aldığımız bir far paletinin fiyatı şu anda 130 TL. Bir maskara ise 2016 yılında 23 TL iken şu anda 40 TL. 2016’da bir ruj 15 TL’ye alınabiliyorken şu anda 40 TL ve üzeri fiyatlara alınıyor. En hızlı artış gösteren kozmetik ürünlerinden bir tanesi de kadınların vazgeçilmezi, özellikle yazın renk renk sürmeyi sevdiğimiz ojeler. 2016 yılında 1,5-2 TL arasında fiyat gösteren ojeler şu anda 5 TL civarında.

2

Düzenli olarak kozmetik ürünü alan kadınlar yaklaşık olarak kozmetiğe ayda 200-400 TL arası rakamlar ödüyor. Dolar kurunun yükselmesiyle beraber uygun fiyatlı kozmetik ürünlerinin fiyatlarının da yüksek derecede artması kadınlarda; “güzellik artık çok pahalı” algısı oluşturdu.

kerimcan-durmaz-sli-2KERİMCAN DA ŞİKAYETÇİ

Biz de bir kozmetik firması sahibi olan ve kozmetikle yakından ilgilenen ünlü fenomen Kerimcan Durmaz’a kozmetik fiyatlarındaki yükselen artışı sorduk…  “Günümüz Türkiye’sinde bakımlı olmanın maliyeti her geçen gün arttığını söyleyen Kerimcan Durmaz, fiyatların yüksek oranda artışını ise kozmetik sektörüne yönelik ithalatın son 5 senede çok yüksek rakamlara ulaşmasına bağlıyor.  “Örneğin ben kendi markam için ham maddelerimizi seçerken ekstra özen gösterip en iyisini seçmeye çalışıyorum ve Dünya standardına bir ürün yapıyorum. Bu ürünler yurt dışından gelen ürünler ve dövizle alınıyor. Haliyle bu da maliyetimizi arttırıyor. Biz elimizden geldiğince bu maliyet artışını müşterilerimize yansıtmadan üretime ve satışa devam ediyoruz. Mesela bizim ürünlerimiz satışı başladığı günden bu yana aynı fiyattan devam ediyor. Buradaki tek isteğim sürekli yükselen döviz karşısında maliyeti bizlere artsa da ürünümüze isteyen herkesin ulaşabilmesi. Benim görüşüm müşteri memnuniyetine önem gösteren benim gibi markaların da bu şekilde davranması yönündedir. Ve sonuç olarak genel fiyatlandırmaya baktığımızda “güzellik artık çok pahalı” algısı ne yazık ki istemesek de oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir