SOCAR Star Rafinerisi açılıyor

Türkiye’nin yeni yıldızı STAR Rafineri’si, Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayıp cari açığı 1.5 milyar dolar azaltacak. STAR, Türkiye’nin ilk stratejik teşvik belgesini alan yatırım olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan ve bünyesinde 20 fabrikayı barındıran STAR Rafineri açılıyor. Günde ortalama 10 bin kişinin 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik, küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye’yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kabloyla inşa ettiği rafineri, yaklaşık 6,3 milyar dolara (35.333.865.000 TL) mal oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“SPEKÜLATİF DALGALANMALARI GERİDE BIRAKTIK”

Bakan Albayrak, “Bu proje dünyanın içinden geçtiği belirsizliği de aslında en güzel çözüm formülünü sunuyor. Son dönemde ekonomide yaşadığımız spekülatif dalgalanmaları geride bıraktık. Biz bu fotoğrafı kardeşliği, bu birlik ve beraberliği Türkiye ve Azerbaycan olarak hep birlikte koruyacağız.Ortaya koyduğumuz hedeflere kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Ve korumakla kalmayıp, en güçlü ve güzel bir şekilde yarınlara taşıyacağız.” dedi.

“DÜNYADA EN POZİTİF PERFORMANSI SERGİLEYEN ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ”

Bakan Albayrak, “Hayata geçirdiğimiz aksiyon planları ile sadece son 1 ayı aşkın sürede makroekonomik göstergelerde dünyada en pozitif performansı sergileyen ülkelerin başında geliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Albayrak konuşmasını, “Bu kıymetli eser için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sonlandırdı.

TBBM Başkanı Binali Yıldırım’ın dev yatırım ile ilgili yaptığı açıklama şöyle;

Rafineri ile birlikte cari açığa 1,5 milyar dolar katkı sağlayacak olan tesisin aileleri ile birlikte 5.000 kişilik bir nüfusa istihdam olarak katkı sağlayacağını söyledi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamasından notlar; 

* Bölgedeki gücümüzü kardeşlikle büyüteceğiz. TANAP hem ülkemizin hem de Avrupa’nın enerji Arz güvenliğine katkı sağlıyor. Türkiye ekonomisine duyulan güven bugün SOCAR’ın yatırımıyla bir kez daha kanıtlandı. Yarınlara daha büyük umutlarla kucaklayacağız. Türkiye Azerbaycanilişkisi tarih boyunca dünyaya örnek olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir